Çeşitli Tıbbi Cihazları ve İşlevlerini Burada Tanıyalım

Tıbbi cihazların, özellikle de belirli koşullardan gerçekten muzdaripseniz, sağlık durumunuzu düzenli olarak izlemenize yardımcı olabilecek çeşitli işlevler vardır. Sadece bu değil, tıbbi cihazlar da ölümcül olabilecek durumları önleyebilir.

Herkesin evde her zaman tıbbi cihazlar hazırlaması önerilir. Bu, ilk tedavinin küçük bir yaralanma veya ateş veya baş ağrısı gibi bir semptom yaşadığında yapılabileceği şekilde yapılır.

Sadece sağlıklı insanlar, astım, diyabet ve hipertansiyon gibi bazı sağlık sorunlarınız varsa tıbbi cihazların da hazırlanması gerekir.

Tıbbi cihazların bir hastanedeki tıbbi ekipman gibi büyük, ağır veya sofistike olması gerekmez. Bazı tıbbi cihazlar basit ve küçüktür, ancak alçı gibi büyük işlevlere sahiptir.

Evde Standart Tıbbi Cihazlar
Evin içinde herkes yaralanabilir veya yaralanabilir. Bu yaralanmalar keskin kesikler, yanıklar, böcek ısırıkları veya burkulmalar olabilir. Sadece yaralanmalar değil, bazen evdeyken alerji, öksürük, soğuk algınlığı veya ateş nedeniyle kaşıntı gibi bazı şikayetler yaşayabilirsiniz.

Bunu tahmin etmek için, evde her zaman bulunması gereken birkaç standart tıbbi cihaz ve ilaç vardır:

Bandajlar, gazlı bez ve yarayı kaplayacak kadar alçı
Gazlı bez, bandaj veya sıva kesmek için makas
Cildin katmanlarına sıkışmış küçük parçalar veya yanlışlıkla kulak deliğine veya burnuna giren nesneler cımbız
Yaraları temizlemek ve yaraların enfekte olmasını önlemek için PPE olarak lateksten yapılmış tıbbi eldivenler
Vücut sıcaklığını kontrol etmek için termometre
Ayrıca, yaygın olarak kullanılan ilaçları depolayarak da tamamlayabilirsiniz, örneğin:

Öksürük ilacı
Ağrı kesiciler ve parasetamol gibi ateş kesiciler
Alerji semptomlarını hafifletmek için antihistaminik ilaçlar
Yaraları temizlemek için povidon iyot ve alkollü sıvı gibi antiseptik çözeltiler
Daha Acil Durumlar için Tıbbi Cihazlar
Yukarıdaki basit tıbbi cihazlara ek olarak, belirli rahatsızlıkları veya hastalıkları olan bazı kişiler gerektiğinde tıbbi cihazlar hazırlamalıdır. Bazı tıbbi cihaz türleri şunları içerir:

1. İnhalatörler ve nebülizerler
İnhalatörler ve nebülizerler, solunum yolu yoluyla ilaçları kanalize eden ve solunarak kullanılan tıbbi cihazlardır. Bu tıbbi cihazlara neredeyse her zaman ihtiyaç vardır ve özellikle astımınız varsa evde mevcut olmalıdır.

2. Kan şekeri test kitleri
Diyabetiniz varsa ve rutin olarak diyabet ilaçları, örneğin insülin enjeksiyonları kullanıyorsanız, her zaman bir kan şekeri test kiti sağlamanız önerilir.

Bu tıbbi cihaz, pil kullanan ve kan örneği almak için küçük bir steril iğne ve kan örnekleri toplamak için şeritler ile donatılmış küçük bir kablosuz makine şeklini alır.

Bu tıbbi cihazla, kan şekeri seviyenizi her zaman ve her yerde kontrol edebilirsiniz, böylece kan şekeri seviyeniz her zaman izlenebilir ve kontrol edilebilir, böylece önemli ölçüde yükselmez veya azalmaz.

3. Tansimetre
Tensimetre, kan basıncını ölçmek için işlev gören tıbbi bir cihazdır. Bu tıbbi cihazın, özellikle yüksek tansiyonu olan kişiler için evde bulunması önemlidir.

Bu tıbbi cihazla, kan basıncınızı istediğiniz zaman izleyebilirsiniz, böylece puskesmas veya doktor ofisine gitmenize gerek yoktur. Bu sağlık aracı, bir doktor tarafından verilen hipertansiyon tedavisinin kan basıncınızı kontrol etmede etkili olup olmadığını izlemek için de işlev görür.

4. Nabız oksimetresi
Nabız oksimetresi, kandaki kalp atış hızını ve oksijen seviyelerini ölçmek için çalışan tıbbi bir cihazdır. Astım, KOAH, inme veya kalp hastalığı gibi bazı hastalıklarınız varsa bu aracın mevcut olması gerekir.

Piyasada birkaç tip nabız oksimetresi vardır, ancak en yaygın kullanılan parmak uçlarında kullanılan küçük bir nabız oksimetresidir.

Bu araç kullanıldığında, kandaki oksijen seviyelerini gösteren yüzde (%) cinsinden sayıları gösterir. Normal koşullar altında kan oksijen seviyeleri% 90-92 aralığındadır. Bununla birlikte, nefes darlığı veya diğer bazı belirti ve semptomlarla karşılaştığınızda oksijen seviyeleri azaltılabilir.

Bu tıbbi cihaz vücudunuzdaki oksijen seviyesinin azaldığını gösteriyorsa, oksijen tedavisine ihtiyacınız olabilir.

5. Oksijen tüpleri
Oksijen tüpleri, belirli hastalıkları, özellikle astım, KOAH, inme ve kalp yetmezliği gibi kronik hastalıkları olan insanlar için terapötik tedavi için yaygın olarak kullanılır.

Doktor, oksijen tüpünün türünü ve sizin veya bir aile üyenizin evde oksijen tedavisi gerektiren belirli bir hastalığı varsa verilmesi gereken oksijen miktarını belirleyecektir.

Ek olarak, doktor kullanılan oksijen verme cihazını da dikkate alacaktır. Alet, bir hortum veya oksijen maskesi şeklinde olabilir.

Oksijen gazı tüplerinin sıcak sıcaklıklara maruz kaldığında yanıcı ve patlayıcı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, oksijen tüplerini mutfağın yakınında veya diğer ateşleme kaynaklarının yakınında saklamamalısınız.

Sağlık araçları ve bunların arkasındaki işlevler günlük sağlığınızı korumanıza ve yaşadığınız tedavinin etkinliğini izlemenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, gerekirse tıbbi cihazların kullanılabilirliğini göz ardı etmeyin.

Bununla birlikte, bir tıbbi cihaz satın almadan önce, ihtiyacınız olan tıbbi cihazın türünü belirlemek için önce doktorunuza danışmanız daha iyidir.

Doktor ayrıca bu tıbbi cihazları düzgün bir şekilde kullanabilmeniz için talimatlar verebilir, ayrıca hızlı bir şekilde hasar görmemek için saklayabilir ve bakımını yapabilir.